Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
13.11.2023

Prezentacja „Biblioteka w ogrodzie” podczas konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Podczas trwającej konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji „Biblioteka w ogrodzie”, dotyczącej roli, jaką może spełniać ogród w nowocześnie zaprojektowanej bibliotece. Organizatorem wydarzenia, które odbywa się w dniach 13-14 listopada w Konsulacie Kultury w Gdyni, jest Instytut Książki.

Autorem prezentacji „Biblioteka w ogrodzie” jest Piotr Kociński. To architekt krajobrazu, który zaprojektował ogrody dla dwóch instytucji będących beneficjentami „Infrastruktury bibliotek”: Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą, filia w Chociczy oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.

Dlaczego ogród może być ważną częścią biblioteki? Piotr Kociński odpowiedział na to pytanie, cytując Cycerona, który już w starożytności stwierdził, że człowiekowi do życia potrzebne są tylko ogród i biblioteka. Podczas swojego wystąpienia prelegent udowadniał, że ogród świetnie pasuje do biblioteki rozumianej jako przestrzeń różnorodnych działań kulturalnych. Twierdził także, że projektowanie ogrodów w przestrzeniach należących do instytucji kultury doskonale wpisuje się w coraz ważniejsze trendy proekologiczne.

Projektant pokazał liczne przykłady obiektów bogatych w zieleń z całego świata, na przykład wspaniałych realizacji z Hamburga i Mediolanu. Nie pominął również chyba najbardziej kojarzącej się z zielenią biblioteki w Polsce – Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Następnie prelegent prezentował własne realizacje z Chociczy i Jarocina oraz opowiadał o rozwiązaniach, z których korzystał. Przy tej okazji opowiadał o najciekawszych trendach w projektowaniu ogrodów, które można wykorzystać podczas realizacji inwestycji dofinansowanych w ramach „Infrastruktury bibliotek”. Kociński przekonywał, że zieleń może stanowić nie tylko dodatek do obiektu, ale również pełnić konkretne role – na przykład rolę naturalnego ogrodzenia. Według projektanta o wiele lepiej zainwestować w żywopłot niż w niszczejące i dużo mniej przyjazne metalowe ogrodzenie.

Konkluzja, do której doszedł prelegent była zarazem apelem do uczestników konferencji. „Projektujmy jak najbardziej naturalnie” – przekonywał Kociński. Zakończył jednak stwierdzeniem, że tak naprawdę biblioteka i ogród są tylko tłem dla interakcji społecznych i że dobrze zaprojektowana biblioteka jest po prostu taką biblioteką, która dobrze służy ludziom.

***

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy dopiero planują inwestycje w swoich bibliotekach.

Podczas wystąpień i dyskusji, które odbywają się pierwszego dnia konferencji, omawiane są przede wszystkim zagadnienia powiązane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne mają w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia.

Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.

Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.